Duben 2007

Marináda na kuřecí steak

30. dubna 2007 v 20:12 Recepty
Suroviny:
4 kuřecí prsíčka
červená, zelená a žlutá kapie
pepř
cibule
polévkové koření
na marinádu:
lžíce olivového oleje
lžíce hořčice
lžíce sojové omáčky
citrónová šťáva
cukr
med
Postup:
Kuřecí prsa naložíme do marinády nejméně na jeden den a upečeme na roštu nebo na tále.
Zeleninovou přílohu si připravíme z nakrájených paprik orestovaných spolu s cibulí a ochucených polévkovým kořením a solí.

Omáčka na špagetky

30. dubna 2007 v 20:03 Recepty

Ingredience

špagety, salám, paprika, rajče, cibule, sojový granulát s příchutí šunky, zavařené hřiby, koření na špagety (1-2 lžičky), koření čína, kečup, sůl

Postup

Na oleji necháme zesklovatět cibulku, přidáme salám a chvilku orestujeme. Trochu sojového granulátu přivedeme k varu a necháme asi minutu povařit. Propláchneme zavařené houby. K cibulce a salámu přidáme papriku a rajče, sojový granulát a houby, zalijeme vodou, dáme 1-2 lžičky koření na špagety a mírně čína koření, osolíme a přidáme ještě trochu kečupu. Dusíme 15-20 minut. Podáváme s předem uvařenými špagetami.

Pizza :o)

30. dubna 2007 v 19:56 Recepty

Pizza (těsto na pizzu)

suroviny

150g hladké mouky a špetku prášku do pečiva , špetku soli , 40g másla ,3-4 polévkové lžíce mléka ,
50g strouhaného tvrdého sýra

postup

Do mísy dáme mouku s práškem do pečiva , sůl a máslo ( pokrájené na malé kousky ) mni rukama máslo s moukou tak dlouho , až bude směs
vypadat jako drobenka přidej strouhaný sýr a mléko . Všechno pořádně zamíchej , až vznikne hladké těsto vyválej z něj kulaté placky o průměru asi 10 cm a dál si mužeme dozdobit podle chuti. Nechte si chutnat:o)

Fyziologické účinky...

28. dubna 2007 v 15:59 Káva
V dnešní době jistě každý ví, že lepší víno je vždy jemnější a má menší obsah alkoholu. Téměř totéž se dá říci i o kávě. Čím jemnější káva, tím menší množství kofeinu je v ní obsaženo. Tím je lepší, zdravější a chutnější. Důležitou informací, kterou je zapotřebí dodat, je, že káva a kofeinové nápoje mají výrazný vliv na zdraví a fyzický i psychický stav konzumenta. Lze to doložit hned několika podstatnými fakty, protože kofein a jeho příbuzné metylxantinové sloučeniny se mnoho desítek let používají v lékařství. Jsou to psychoaktivní látky, které vyvolávají v těle řadu reakcí.

1. Kofein je diuretikum - tělo se snaží této látky zbavit tím, že zvýší odvod tekutin, a to močením a zvýšeným pocením. To má za následek dehydrataci organismu, zahuštění obsahu střev až zácpu.
2. Kofein se dále používá k uvolnění spasmů dýchacího aparátu - tělo začne rychleji, avšak povrchově dýchat. Dýchací cesty se uvolní na úkor hloubky nádechu. Hluboký dech je prostředkem k celkovému uvolnění a k relaxaci.
3. Kofein dále způsobuje vazikonstrikci - zvýšení světlosti (průtoku) věnčitých cév, které umožní vyšší prokrvení ledvin, ve kterých se látky metabolizují. To má za následek vyšší tepovou frekvenci srdce (bušení) popř. píchaní a pálení srdce a překrvení mozku (návaly). Používá se jako katalyzátor k jiným látkám, například k Acylpirinu, jehož účinek zrychlí a zesílí.
4. Kofein se používá i kvůli dráždivým účinkům na stěny žaludku, který následně reaguje zvýšenou tvorbou žaludečních kyselin, což zlepšuje trávení. Podráždění žaludeční stěny však může mít za následek křeče v břiše, třes, nechutenství a pálení žáhy.
Kofein a jeho příbuzné látky mají úžasnou vlastnost: velkou prostupnost tkáněmi, takže se dostanou do těla i pouhým stykem s tkání a prostoupí např. přes placentu do těla embrya. Velmi lehce se tedy dostanou i do lidského mozku, kde aktivně působí na nervový systém. To má za následek nepřirozenou podrážděnost, těkavost, neschopnost se soustředit. Sekundárními projevy jsou třes, nespavost, neschopnost hlubšího spánku, který má za následek únavu následující den, zívání, případně apatii a deprese.
Zdravá a čerstvá káva by měla projít také laboratorním testem na mykotoxiny a ochratoxiny, látky, které napadají vnitřní orgány a způsobují candidózu, nemoc 20. století (www.candida.cz). Výčet vedlejších účinků kofeinu a příbuzných látek je obsáhlejší, na každého mají jiný vliv. Citlivější lidé, především kardiaci, lidé s vysokým tlakem, lidé s depresemi a psychickými poruchami, kojící a těhotné matky, by neměli kávu pít vůbec.
Mnoho citlivých lidí účinky kofeinu a příbuzných látek snižuje přidáním mléka, které na sebe tyto látky částečně váže. Někteří lidé těchto účinků naopak využívají, a volí dobrovolnou excitaci normálního vědomí přípravou velmi silné kávy nebo velmi silného čaje, které je na čas vytěsní z nepříjemné reality.

Mletí kávy

28. dubna 2007 v 15:56 Káva
V dávných dobách bylo mletí kávových zrnek velmi pracné. Káva se mlela mezi dvěma plochými kameny, podobně jako obilí. Později se roztloukala paličkou ve hmoždíři.
V tomto období jistě vzniklo i mnoho dobrých pokrmů z kávy. Z Blízkého východu k nám přišly ruční válcové mlýnky, většinou z mosazi. V Evropě se vyráběly mlýnky s dřevěnými zásuvkami, různými převody a klikami, které zajišťovaly dokonalé umletí. Na kávovém mlýnku totiž velmi závisí výsledná chuť nápoje. V dnešní době samozřejmě dominují mlýnky elektrické, ale dobrý ruční mlýnek je na cestách někdy k nezaplacení.
Káva chutná nejlépe, když je čerstvě umleta, tedy těsně před přípravou nápoje. Mletá káva si udrží své výborné aroma pouze po několik dní. Poté se aroma kávy vytrácí, až nemá žádnou výraznou vůni a chuť, která by oslovila a poskytla opravdové smyslové potěšení.
Každý způsob přípravy kávy vyžaduje jinak umleté zrno. K přípravě zalévané kávy je nejvhodnější hrubě mletá káva; středně mletá se hodí pro kávové perkolátory, což jsou konvice s košíkem, do kterých se vsype surovina; velmi jemně mletá káva se hodí pro přípravu espressa a kávy překapávané a nakonec káva jemně mletá, pudrové konzistence, je vhodná pro přípravu kávy turecké. Čím rychlejší je způsob přípravy kávy, tím jemněji by měla býti umleta.
Na českém trhu je možné zakoupit velké množství kvalitních a cenově dostupných ručních mlýnků. U elektrických mlýnků je důležité, aby kávu mlel rovnoměrně a nepříliš dlouho, aby se káva nepřipálila a nezhořkla.
Jinak je mletí kávy celkem jednoduchou záležitostí. Stačí pouze na chvilku přidržet tlačítko, a je to.

Druhy kávy

28. dubna 2007 v 15:56 Káva
Kávovník je malý, stále zelený strom, pěstovaný ve vlhkém tropickém pásmu. Ze 60 druhů kávy, které jsou nám známy, se jen tři druhy pěstují extenzivně. Káva arabika, špičkové chuti. Káva robusta, která se těžko sklízí, ale je velmi odolná.
Káva liberica se pěstuje pouze v západní Africe a Malajsii. Poptávka po této kávě je, pro její velmi specifickou chuť, velmi malá. Nejvýznamnější v produkci je samozřejmě káva arabika. Největšími rozdíly mezi kávovníkem arabika a robusta jsou především v rozmanitosti chutí a obsahu kofeinu. Káva arabika je aromatičtější a obsahuje méně kofeinu než robusta.
ARABICA
 • Vysoký keř, dosahující výšky 3 metrů.
 • 70% celosvětové kávové produkce.
 • Pěstuje se ve vyšších výškách než robusta (cca 1000 až 1800 m).
 • Přináší plody po třech až čtyřech letech od vysazení a nese je cca 25 let.
 • Sklízí se dvakrát až třikrát ročně. Sklizeň je nákladná.
 • Kávovník kvete a zraje současně.
 • Plody zrají až devět měsíců.
 • Sklízí se většinou ručně.
 • Kávovník arabika není tak odolný vůči nepřízni okolí jako kávovník robusta.
 • Káva s výraznou, velmi variabilní chutí.
 • Méně hořká.
ROBUSTA
 • Keř či strom dosahující až 15-metrových výšek.
 • 25% světové produkce.
 • Vznikl zkřížením kávovníků arabika a mauritian.
 • Pěstuje se ve výškách 500 - 800 m.
 • Přináší plody již po dvou letech.
 • Semena jsou menší než u kávovníku arabika, jsou horší kvality. Používá se často do kávových směsí.
 • Obsahují třikrát více kofeinu než semena kávovníku arabika.
 • Méně náročný na kvalitu půdy.
 • Větší výnosy.
 • Strojový sběr.
 • Odolnější vůči nemocem a nepřízním počasí.
 • Více hořká.

Mapa kávy

28. dubna 2007 v 15:44 Káva
Plantáže kávovníků se rozprostírají mezi severním a jižním obratníkem, od střední a jižní Ameriky po Afriku, Arábii, Indii až k Indonésii a Oceánii. Malá část kávové produkce se nachází též v Asii. Kávovník vyžaduje teplé a vlhké podnebí.
Chuť kávy je v každé zemi rozdílná. Od slabé kávy po silnou, od drsné až po jemnou, sladkou, kyselou či hořkou. Rozdíly v chutích a vůních jsou způsobeny zejména klimatickými a geografickými podmínkami, ve kterých kávovníky rostou. Jednou z nejznámějších oblastí pěstování kávy je Latinská Amerika. Latinskoamerické plantáže sahají od severního Mexika přes Střední Ameriku až po severní Brazílii. Dvě třetiny celosvětové produkce kávy pocházejí právě z Latinské Ameriky. Oblasti pěstování leží podél horského pásma. Táhnou se od svahů a náhorních plošin Sierra Madre do Guatemaly a dále podél hor Střední Ameriky na jih. Na západě lemují plantáže Kordillery Kolumbie přes Ekvádor, Peru a Bolívii až do Paraguaye. Na východě rostou kávovníky ve vyšších nadmořských výškách Venezuely a Guayany. Nakonec v Brazílii se plantáže rozprostírají jako obrovská síť stále zelených skvrn, kam až oko dohlédne.

Další velkým světadílem, kde můžeme nalézt souvislé, stále zelené pásy keřů s červenými bobulemi, je Afrika. V kolébce kávovníku na západě Afriky, v Etiopii, nalezneme kávu takřka všude. Taktéž se nachází v ostatních tropických státech jako je Keňa, Súdán, Tanzanie, Uganda, Burundi či v Jihoafrické republice. Zajímavou kávu s velkou budoucností najdeme na ostrově Madagaskar.
Na blízkém východě, v dřívější Arábii, můžeme spatřit kávu s jemnou chutí a nepostižitelnou ostrostí. Na jihu Indie pěstují kávu, která byla po několik týdnů vystavena monzunovým větrům a dešti. Nejznámější druhy kávy na světě pochází z Indonézské oblasti, na ostrovech Jáva a Sumatra. V této části světadílu se kávovník pěstuje takřka na všech významnějších ostrovech. A na konec o kousek dále, v Oceánii, ocení znalci havajskou kávu, nejpodivuhodnější kávu na světě.

Co je vlastně káva?

28. dubna 2007 v 15:42 Káva
Káva, kterou pijeme, je vlastně pecka plodu, který je podobný naší třešni. Tato maličká zrnka, skrývající mnohá tajemství chutí a vůní, jsou semena kávovníku s bílými květy, červenými plody a sytě zelenými listy. Listy jsou oválné s vlnitými okraji, deset centimetrů dlouhé. Rostlina Coffea, z čeledi mořenovitých, kvete jen několik málo dní, zato však několikrát ročně. Bílé květy vypadají jako květy pomerančovníku a jejich vůně je omamná jako vůně jasmínu a jemná jako vůně růže. Zvláště úchvatnou podívanou jsou kávovníky, které současně kvetou a nesou plody. Pestrá paleta barev na každém keři: hnědé ohebné větve se zelenými listy, voňavými bílými květy a sytě červenými plody. Jako čarovný pás bíle kvetoucích kávovníků s jasnými červenými plody se podél rovníku táhnou země, ve kterých se pěstuje káva. Všechno jsou to velmi rozmanité, útlé plazivé rostlinky, liány, keře, či stromy. Ze 60 druhů kávovníků, pocházejících pravděpodobně z Etiopie, je nejvýznamnější kávovník Arabica a kávovník Robusta.

Plody kávovníků jsou vejcovité. Pod tuhou slupkou je nasládlá dužina a v ní dvě zelená semena v pergamenové slupce. Tato semínka se podobají spíše jablku, než třešni. Pokud se v pergamenu nachází jen jedno semínko, nazývá se "perlová káva". Nezralé plody rostliny Coffea jsou zelené, zráním mění barvu na špendlíkově žlutou, postupně červenají do barvy brusinek až fialoví do barvy zralých švestek. Barva a zralost plodů je pro kvalitu kávy velmi důležitá.

Autentická videa z Irska..

15. dubna 2007 v 13:25 Irsko
Nejsou ve skvělé kvalitě, ale zachycují Irsko takové, jaké je :o) Najdete i videa z hospůdek s pravou irskou hudbou...


Umění a kultura v Irsku

15. dubna 2007 v 13:05 Irsko

Architektura

Nejstaršími stavbami, které se v irské krajině uchovaly, jsou kruhové pevnosti, z nichž většina postdatuje příchod křesťanství v 5. století. Hybernicko-románská architektura etablovaná ve 12. století byla později nahrazena irskou gotikou, která dosáhla svého vrcholu v 15. století.Po Cromwellových válkách nastoupil klasicismus. Města Dublin, Cork, Limerick, Kilkenny a Armagh nesou stopy georgiánského slohu z 18. století. v 19. století ovlivnila sloh mnoha nově budovaných kostelů a veřejných budov novogotika.

Dvacáté století se stalo svědkem rychlého rozmachu největších irských měst. Dnešní irští architekti se snaží vyhovět potřebě nových komerčních a bytových prostor a zároveň přitom udržet dobré životní prostředí. Devadesátá léta s sebou přinesla nový důraz na urbanismus a kontext, jak tomu bylo třeba v případě rekonstrukce Temple Bar v Dublinu.ědkem rychlého rozmachu největších irských měst. Dnešní irští architekti se snaží vyhovět potřebě nových komerčních a bytových prostor a zároveň přitom udržet dobré životní prostředí.

Umění

S nejstarším irským uměním se setkáváme ve formě rytin v megalitických monumentech pocházejících z doby 2 500-2 000 let před n. l. v počátcích historického období převažovalo keltské umění a jeho vrchol představují iluminované rukopisy Book of Durrow a Book of Kells. Díla pocházející z období po 9. století si sice nadále uchovávají základní keltské rysy, ovšem můžeme zde již pozorovat evropský vliv.

Mezi tyto vlivy patří charakteristické rysy vikingského, románského a gotického stylu. Výhradně irským výtvorem byly vysoké kříže z velkých kamenů, jejichž nejznámější exempláře pocházejí z 9. a 10. století.

Od poloviny 17. století v Irsku vzkvétala dekorativní umění ovlivněná dobovými evropskými trendy, k jejichž rozmachu došlo v souvislosti s masivní výstavbou budov, která v té době probíhala. Počátkem 19. století si dominantní vliv v malířství získal neoklasicismus, romantismus a naturalismus, které byly později vystřídány impresionismem. Hlavními postavami této doby jsou Nathaniel Hone (1831-1917), Walter Osborne (1859-1903), John Lavery (1856-1941), William Leech (1881-1968), John Butler Yeats (1839-1922) a William Orpen (1878-1931 ), tradici 20. století však dominuje individualismus Jacka B. Yeatse (1871-1957), bratra básníka Williama Butlera Yeatse. Evie Hone (1894-1955) a Mainie Jellet (1897-1944) patřili mezi první průkopníky modernismu. Fórum pro tento nový směr poskytla Irská výstava současného umění (Irish Exhibition of Living Art) založená v roce 1943, z ní vzešla generace irských umělců, jejichž dílo odráželo mezinárodní trendy. Mezi tyto umělce patří Louis Le Brocquy, Patrick Scott, Michael Farrell a Robert Ballagh. Stranou tohoto hnutí stáli, ovšem spříznění s ním jsou Patrick Collins, Tony O'Malley, Camille Souter a Barrie Cooke.

Monumentální sochařství 19. století nejlépe reprezentují díla Johna Hogana (1800-1858) a Johna Henryho Foleyho (1819-1874), jejichž tradice přetrvala až do 20. století, v němž na ni navázali Oisín Kelly (1915-1981), Séamus Murphy (1907-1974) a Hilary Heron (1923-1977).

Mezi současné sochaře patří Brian King, John Behan, Michael Bulfin, Michael Warren a Eilis 0'Connell. Mezi nejvýznamnější umělce z oblasti performance a instalačního umění se řadí James Coleman a Nigel Rolfe.


Sv. Patrik - patron irského lidu

15. dubna 2007 v 13:00 Irsko
Patrika jako šestnáctiletého otroka přivezli do Irska piráti, kteří se ho zmocnili v jedné z římských osad. Patrikovi se podařilo uprchnout a po studiích v Galii se vrátil roku 432 jako misionář. Řekl, že se mu ve snu zjevily irské děti a prosily, aby se vrátil.
I této době žily v Irsku roztroušené skupinky křesťanů, ale když Patrik v roce 465 zemřel, v podstatě byl na křesťanství obrácen celý ostrov. Patrik byl rozený diplomat a podařilo se mu obrátit na křesťanství téměř celý ostrov tak mírumilovně, že se nedochoval záznam ani o jediném mučedníkovi.
Příběhy o jeho životě začaly vznikat až po jeho smrti. Mnohé z nich jsou nepochybně smyšlené. Pro ilustraci uveďme příběh o tom, jak se Patrik pokusil obrátit na víru munsterského krále. Podle legendy se světec natolik rozohnil, že zarazil do země svou berlu a probodl králi nohu v nártu. Král považoval tento čin za součást křestního obřadu a tolik na něho zapůsobil, že novou víru přijal velmi ochotně.
Avšak v irském lidovém vyprávění nepůsobí Patrik takto idilicky. Proklíná své odpůrce a uchyluje se ke kouzlům. Patrně ani jeden z uvedených příkladů není příliš pravdivý, ale svědčí o představivosti místního obyvatelstva.
Jak již bylo řečeno, Patrik byl rozený vyjednavač, ale nutno podotknout, že byl i velmi vynalézavý a dovedl mistrně zařadit staré zvyklosti místního obyvatelstva do nové víry. Dokládá to pověst při níž Patrik při svém putování Irskem dorazil k posvátné hoře Croagh v hrabství Mayo, kam dodnes putují věřící, aby se zúčastnili mše a učinili pokání. Za Patrikových dob sem lidé putovali uctít boha Croma Cruacha (Croma z hory). Patrik vyšel na horu, čtyřicet dní se tu dle pověsti postil a bojoval s démony, pak sestoupil dolu a oznámil lidem, že mohou pokračovat v poutích, aby zde uctili křesťanského boha. Dodnes se tak posední neděli v červenci říká Domnach Chrom Dubh (Neděle Černého Croma).
Patrik byl bystrý, měl smysl pro humor a je jednou z mála náboženských postav uznávaných katolíky i protestanty. Svátek sv. Patrika se stal nejoblíbenějším svátkem Irů, kteří si tak připomínají nejvýznamnějšího ze svých patronů. Slaví se 17. března.

Základní informace

15. dubna 2007 v 12:59 Irsko

Irsko (Éire)

 • Poloha: 5,5° a 10,5° západní délky a 5,5° a 55,5° severní šířky
 • Celková rozloha ostrova: 84 421 km²
 • Irská republika: 70 282 km²
 • Severní Irsko: 14 139 km²
 • Největší vzdálenost mezi severní a jižní částí ostrova: 486 km
 • Největší vzdálenost mezi východní a západní částí ostrova: 275 km
 • Délka pobřeží: 3 172 km
 • Hlavní město: Dublin - Baile Átha Cliath (1,1 mil. obyvatel)
 • Počet obyvatel: 3,6 mil.
 • Náboženství: katolické (94%), anglikánské (4%)
 • Měna: Euro (€)
 • Nejvyšší hora: Carrantuohil (1041 m)
 • Nejdelší řeka: Shannon (340 km)
 • Největší jezero: Lough Neagh (396 km²)
 • Nejvyšší vodopád: Powerscout 122 m

Krajina

Ostrov je tvořen velkou centrální vápencovou nížinou s reliéfem pahorkatin a několika pobřežními horami. Zatímco hřebeny hor na jihu jsou z červeného pískovce, který rozdělují vápencová údolí řek, jinde převažuje žula. Výjimku tvoří severovýchod, kde se rozkládá čedičová plošina. Na rovině ve středu území se vyskytují glaciální ložiska jílu a písku. Tuto oblast přetínají nízké pahorkatiny a nacházejí se zde rozlehlé slatiny a mnoho jezer.
Na podobě ostrova zanechala své stopy alespoň dvě celková zalednění, což dokládají ledem ohlazené skály, horská jezera, ledovcová údolí a glaciální ložiska písku, štěrku i jílu. Názorným příkladem vlivu zalednění na krajinu je oblast národního parku Burren v hrabství Clare.

Základní geografické informace

 • Celkem vodní plocha: 1 390 km²
 • Nejvyšší místo: Carrauntoohil 1 041 m
 • Délka hranice: 360 km
 • Hraniční země: Velká Británie 360 km
 • Délka pobřeží: 1 448 km
 • Podíl orné půdy: 13%
 • Podíl pastvin: 68%
 • Podíl lesů: 5%
 • Ostatní půda: 14%

Podnebí

Podnebí je v Irsku stálé a teploty jsou poměrně vyrovnané na celém uzemí, nebot' klima ostrova je ovlivňováno teplým Golfským proudem a převládajícími jihozápadními větry přicházejícími od Atlantického oceánu.
Nejchladnějšími měsíci jsou leden a únor, kdy se průměrné denní teploty pohybují v rozmezí 4 až 7°C; mezi nejteplejší měsíce se řadí červenec a srpen, kdy průměrné teploty dosahují 14 až 16°C.
Nejslunnějšími měsíci jsou květen a červen, kdy délka slunečního svitu dosahuje pěti až sedmi hodin denně. v nízko položených oblastech je průměrný roční úhrn srážek mezi 800 až 1 200 mm, zatímco v horách může přesáhnout až 2 000 mm.

Fauna a flóra

Irsko se od kontinentální Evropy oddělilo po poslední době ledové. Následkem toho má ostrov ve srovnání s jinými oblastmi Evropy méně bohatou floru a faunu.
V oblasti národního parku Burren (hrabství Clare) dosud přežívají arktické a vysokohorské rostliny z období posledního zalednění. v irských slatinách se vyskytují nejrůznější druhy rašeliníků a také vřes a ostřice. Na jihozápadě (hrabství Cork a Kerry) se nacházejí oblasti bohaté na rostlinné druhy, kterým se nejlépe daří v mírném vlhkém podnebí.
Kdysi rozsáhlé dubové lesy byly na většině území vykáceny již koncem 17. století. v posledních desetiletích dává program pro znovu zalesnění přednost druhům jako je smrk, borovice lesní, borovice pokroucená i jiné druhy borovic, dále také modřín, smrk ztepilý i jedle douglaska. Přírodní rezervace a národní parky se nacházejí po celé zemi.
Z 380 druhů volně žijících ptáků, kteří se v Irsku vyskytují, se jich na ostrově rozmnožuje pouze 135. Většina ptáků přilétá do Irska na jaře a odlétá na podzim, některé druhy z Grónska a Islandu však naopak přilétají v zimě. 75% světové populace grónské husy běločelé (Anser albifrons) přezimuje právě v Irsku.
Na vodních plochách ve vnitrozemí žijí kolonie labutí, hus, brodivých ptáků, kachen, rybáků a racků. Odstřel pernaté zvěře je státem přísně regulován a stát také podporuje programy na opětovné vypouštění volně žijících ptáků do přírody.
K vzácnějším druhům ptáků patří malý evropský sokol, sokol stěhovavý, chřástal polní a kavče.
Ze sladkovodních ryb se v Irsku vyskytuje například losos obecný, siven, síh, úhoř, štika i pstruh potoční. Obojživelníci mají po jednom domácím zástupci z rodu žab, ropuch (ropucha krátkonohá) a čolků. z plazů je původním irským druhem pouze obyčejná ještěrka. v Irsku také žije 31 druhů savců, mezi něž patří např. jelen evropský, liška, jezevec, veverka obecná, vydra, tuleň šedý, tuleň obecný a mnoho druhů patřících ke kytovcům. Irská lasice, hranostaj a irský zajíc jsou zajímavými ukázkami místního vývoje.

Obyvatelstvo

Tvrzení, že všichni Irové jsou Keltové, je asi stejně pravdivé jako tvrzení, že všichni Češi jsou Slované. Po Keltech přicházeli do Irska Vikingové, Anglové a Normani, v dalších přistěhovaleckých vlnách hugenoti a skotští a angličtí osadníci.
Nejdůležitějším dědictvím Irů z keltské minulosti je jazyk, gaelština, v níž se dochovaly staré indoevropské prvky. Od 10. století se z gaelštiny postupně vyvíjela irština (západní gaelština), která musela v 18. a 19. století ustoupit angličtině. k systematické podpoře irštiny došlo až po roce 1922, po vzniku Irského svobodného státu.
Pokud jde o náboženství, je katolicizmus v Irské republice prakticky státním náboženstvím. Podle sčítání obyvatelstva v roce 1991 se k římskokatolickému náboženství hlásilo 91,6% obyvatel, z nichž se cca 82% pravidelně zúčastňovalo bohoslužeb. Ještě před deseti lety se ke katolictví hlásilo asi 95% obyvatel, takže bychom mohli mluvit o určitém úbytku.
V šesti severoirských hrabstvích převažuje, přinejmenším politicky, přísně presbyteriánský protestantizmus. v roce 1991 se k presbyteriánům sice hlásilo jen 21,4% obyvatel, ale spolu s dalšími evangelickými církvemi (včetně irské církve a metodistů) tvořili protestanti téměř polovinu obyvatel Severního Irska. Ke katolictví se naproti tomu hlásilo jen 38% obyvatel.

Sčítání lidu

Při sčítání lidu v roce 1996 měl irský stát 3 626 087 obyvatel. Přibližně 60% populace žije ve městech a obcích s více než 1 000 obyvatel. Hustota osídlení je nejvyšší na východě a jihu. Věk obyvatelstva je velmi nízký, neboť 41% populace je mladší 25 let a 24% je mladší 15 let. Emigrace se během posledních let snížila, naopak bylo zaznamenáno zvýšení imigrace. V roce 1997 přišlo do země o 15 000 lidí více, než kolik jich zemi opustilo, a tento počet je nejvyšší od 70. let.
 • Celkem obyvatel: 3 840 838
 • Hustota osídlení: 54,65 lidí/km²
 • Přirozený přírůstek obyvatelstva: 1,12%
 • Počet narozených dětí (na 1000 obyvatel): 14,57
 • Počet úmrtí (na 1000 obyvatel): 8,07
 • Migrace obyvatelstva (na 1000 obyvatel): 4,69
 • Poměr mužů oproti ženám v populaci (při narození): 1,07
 • Poměr mužů oproti ženám v populaci (v 15 letech): 1,05
 • Poměr mužů oproti ženám v populaci (mezi 15-64 lety): 1,00
 • Poměr mužů oproti ženám v populaci (65 let a více): 0,76
 • Poměr mužů oproti ženám v populaci (celkem): 0,98
 • Dětská úmrtnost (na 1000 narozených): 5,53
 • Porodnost (počet dětí na 1 ženu): 1,9 dětí
 • Očekávaná délka života (celkem): 76,99 let
 • Očekávaná délka života (muži): 74,23 let
 • Očekávaná délka života (ženy): 79,93 let
 • Rozšíření viru HIV - AIDS: 0,10%
 • Počet lidí nakažených virem HIV - AIDS: 2 200
 • Počet úmrtí na vir HIV - AIDS: 100
 • Počet lidí schopných číst a psát (celkem): 98%

Oblíbená ženská jména

Brenda - meč; Bridget - vysoká; Deidre - zlomené srdce; Doreen - irská forma Dorothy - Boží dar (řecké); Eileen, Aileen - irská forma Heleny - jasná (řecké); Eithne, Aine, Ena - oheň; Fenella - bílé rameno; Fiona - krásná; Ita - irská forma Idy - práce (německy); Lynn - jezero; Maire, Moira, Moyra - irská forma Marie; Maureen - zdrobnělina Maire; Mona - ušlechtilá; Morag - velká; Nora, Norah - dobrá pověst, vážnost; Patricia - (latinsky) šlechtična, podoba naší Vlasty (patria = vlast); Sheena - gaelská forma Jany; Sheila - irská forma Celie - nebeská (latinsky); Una, Oona - jehňátko; Vivian - podle Niniana, irského světce; Winifred - bílá vlna, proud

Oblíbená mužská jména

Allan, Allen, Alan - veselý; Arthur - medvěd; Barry - kopí; Brendan - páchnoucí vlasy; Brian - kopec nebo silný, mocný; Craig - útes; Desmond - světák; Duncan - válečník; Ewen - narozen dobrý; Fergus - muž; Kenneth - pohledný; Kevin - narozen hezký; Nigel - vítěz; Patrick - (latinsky) šlechtic, obdoba Vlastimila (patria = vlast); Rory, Roy - červený; Sean - irská forma Jana (= Jehova obdařil)

Louis Armstrong : životopis,diskografie,fotky

15. dubna 2007 v 12:30 Hudba
Životopis
Narodil se v r. 1901 v chudé černošské čtvrti v New Orleansu. Datum Armstrongova narození je obestřeno záhadou. Sám Armstrong uváděl Den nezávislosti roku 1900 (4.červenec 1900), což bylo v Americe velice oblíbené datum u všech Američanů, kteří neměli rodný list. Místo 4.července 1900 se nejčastěji oficiálně uvádí 4.srpen 1901. Existují však seriózní odhady, že to bylo o několik let dříve. Údajně neexistuje jakýkoliv doklad o jeho existenci do jeho osmnácti let. Je tedy docela dobře možné, že svět už oslavu Armstrongových stých narozenin promeškal. Otec Willie Armstrong byl patrně silná osobnost, ale se synem a jeho matkou se prakticky vůbec nestýkal. Měl jinou rodinu. Luis ho popsal slovy: "Ostrý vysoký chlap, stejně šikovný jako dobře stavěný. (…) Neměl čas mě cokoliv naučit, měl moc práce s lítáním za holkama." Jeho nezájem nesl těžce i v dospělosti a snažil se tohle bílé místo zaplňovat jinými vztahy. Luis byl přenechán matkou na výchovu tchýni, zatímco se sama přastěhovala do Perdido Street, přímo do samého středu černošského Storyvillu. Pro Luise poslala až kolem roku 1905, aby se staral o ni, tehdy nemocnou, a o jeho tříletou sestřičku Beatrice, přezdívanou Mama Lucy. Chodil do školy, kde naučil číst, psát a počítat. Často musel shánět jídlo sám, jelikož jeho matka byla pryč i několik dní. Prodával noviny, dělal poslíčka prostitutkám, občas něco ukradl nebo hrál kostky, které hrál celý život. Od deseti let se cítil být hlavou rodiny. nakonec skončil v polepšovně. Zde se naučil hrát na kornet. Svůj první kornet získal od Joe Oliver|Joea Olivera, kapelníka jazzové hot skupiny.
Zní to jako kýč, ale vyprávěla to poslední Armstrongova žena Lucille: koupila vánoční stromeček a postavila ho do hotelového pokoje. Když odcházeli spát a Louis byl stále jak dítě u vytržení ze světýlek na něm, chtěla je zhasnout. "Ne, nech to svítit," bránil se Armstrong, "to je první vánoční stromeček, který jsem kdy měl." Bylo mu čtyřicet.
Po čase se do Armstronga zamilovala Lillian Hardinová a začala se o něho starat. Zorganizovala svůj i Louisův rozvod (první Armstrongova žena byla prostitutka) a roku 1924 vystrojila svatbu.
První infarkt postihl Satchma už roku 1959. 6. července 1971 zesnul Luis Armstrong v posteli, prý se usmíval.

Kariéra

Od r. 1918 působí v souboru Kid Ory´s Brown Skinned Babies. Později hraje v Tuxedo Brass Bandu a současně i na parníku v orchestru Fata Marablea (stálé angažmá pak v letech 1919 - 1921). Následuje skupina Paula Domingueze a trio Shelbyho Singletona. Od r. 1922 působí v Chicagu, ve skupině King Oliver´s Creole Jazz Band. S ní také v roce 1923 poprvé nahrává (skladby Dippermouth Blues, Chimes Blues, Snag Rag atd.). Nahrával také s vlivnými skupinami Hot Five (založeno 1935) a Hot Seven (zal. 1927). Od roku 1944 hrál s tradičně zaměřenou skupinou AllStars. Od roku 1925 začal kapely i řídit. Nahrává první snímky pro zn. Okeh pod hlavičkou L.A. And His Hot Five (m.j. slavné sklady Big Butter And Egg Man, Come Back Sweet Papa, V.S.O.P., Hotter Than That, Savoy Blues atd.). Obdobně významný je i jeho následný soubor Hot Seven (např. skladby Alligator Crawl, Potato Head Blues …). V letech 1928 - 1929 vede proměnlivou formaci Savoy Ballroom Five. V období 1929 - 1947 působil průběžně s vlastními velkými orchestry, jejichž hudebními šéfy byli Carroll Dickerson, Zilmer Randolph a Luis Carl Russell. V Evropě vystoupil poprvé v r. 1932, jeho pražský koncert v roce 1965 se pro mnoho jeho českých a slovenských fanoušků stal nezapomenutelným hudebním zážitkem. Kromě hudby se věnoval i herectví. Objevil se v dramatu Ex : flame z roku 1930, v komedii Pennies From Heaven (1936). Dále pak ve filmech Artist And Models, Dr. Rhythm, Everyday Day´s A Holiday a Going Places (všechny 1938),Cabin In The Sky (1943), Jam Session (1944), A Song Is Born (1948), The Strip (1951), High Society (1956), Hello Dolly! (1969). V r. 1939 také hrál v muzikálu Swingin´ The Dream (na Broadwayi).
Louis Armstrong, narozený v New Orleansu, byl jednou z osobností, jež předurčili hudební tvář celého století. Armstrong vyrůstal v dost primitivním prostředí, a proto věřil, že když naplno a bez zábran vyjádří to co cítí, je to v pořádku a nemusí se nijak ospravedlňovat. V tomto přirozeném vyjadřování tkvělo jeho kouzlo osobnosti. Byl jednou z nejznámějších osobností neworleanského jazzu. Po celý svůj život zůstal věrným přívržencem raných improvizací s krátkými obdobími orchestrální swingové hudby a typickým představitelem hot-jazzu. Někteří kritici mu vyčítali přílišnou podbízivost bělošskému obecenstvu. Jeho posuňky, grimasy a výstřední přehánění "černošství" však byly především doplňky jeho představení. Armstrong byl dokonalý profesionál, takže kromě mistrovského zvládnutí hudebního nástroje musel být i showmanem, poskytujícím zábavnou podívanou.
Po Armstrongově boku mnoho let vystupovala i "lady jazz" Ella Fitzgeraldová.

Diskografie

Louis Armstrong Plays the Blues (Riverside 1924)
New Orleans Jazz (Decca 1940)
Satchmo Sings (Decca 1947)
Satchmo at Symphony Hall [live] (Decca 1947)
Satchmo at Symphony Hall, Vol. 2 [live] (Decca 1947)
New Orleans Days (Decca 1950)
Jazz Concert [live] (Decca 1950)
New Orleans Nights (Decca 1950)
Satchmo on Stage [live] (Decca 1950)
Satchmo Serenades (Decca 1950)
New Orleans to New York (Decca 1950)
Satchmo at Pasadena [live] (Decca 1951)
Louis Armstrong Plays W.C. Handy (Columbia / Legac 1954)
Latter Day Louis (Decca 1954)
Louis Armstrong Sings the Blues (RCA 1954)
Satch Plays Fats: The Music of Fats Waller (Columbia / Legac 1955)
Satchmo the Great [live] (Columbia 1955)
Ambassador Satch (Columbia 1955)
Great Chicago Concert 1956 [live] (Columbia 1956)
American Jazz Festival at Newport [live] (Columbia 1956)
Ella and Louis (Verve 1956)
At Pasadena Civic Auditorium, Vol. 1 [live] (GNP 1956)
Louis Under the Stars (Verve 1957)
Porgy and Bess (Verve 1957)
Louis Armstrong Meets Oscar Peterson (Verve 1957)
Louis and the Angels (Decca 1957)
Satchmo in Style (Decca 1959)
Louis & the Dukes of Dixieland (Audio Fidelity 1960)
Happy Birthday, Louis! Armstrong & His… [live] (Omega 1960)
Paris Blues (United Artists 1960)
Louis Armstrong and Duke Ellington (Roulette 1961)
Armstrong/Ellington: Together for the First… (Mobile 1961)
Together for the First Time (Mobile 1961)
Hello, Dolly ([MCA] MCA 1963)
Satchmo [Decca] (Decca 1964)
Louis (Mercury 1964)
I Will Wait for You (Brunswick 1967)
The Satchmo Way (Walt Disney 1968)
What a Wonderful World ([RCA] RCA 1970)
Louis Armstrong Meets Oscar Peterson ([Import… Polygram 2000)
Louis Live (Demand 2000)
The Katanga Concert [live] (Milan 2000)
In Concert [live] (Special Music 2001)
What a Wonderful World [In Concert] [live] (Special Music 2001)
Best Live Concert, Vol. 1 (Verve 2001)
La Vie en Rose ([Import] Import 2001)
Best Live Concert, Vol. 2 (Verve 2001)
Tady si můžeteposlechnout jeho písničky :o)
Texty písní
Anglická oficiální stránka

Babel- příběh a fotky

13. dubna 2007 v 15:21 Filmy a seriály
Popis: Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzálese Iñárritu a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores perros/Láska je kurva, režie Alejandro González Iñárritu, 2000; 21 gramů (21 Grams, režie Alejandro González Iñárritu, 2003). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů.

- Dvojice Američanů - Richard a Susan - je na zájezdě v Maroku, ale kvůli Susanině zdraví musí zde svůj pobyt narychlo prodloužit...

- Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku, a proto se spolu se synovcem rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi...

- V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy, které jsou způsobeny jednak sebevraždou matky a pak také neschopností komunikace s otcem...

- Synové marockého pastýře dostali na hlídání ovcí od otce loveckou pušku, kterou ale samozřejmě chtějí vyzkoušet. Kulka ale letí dál, než mysleli...

Babel ukazuje na biblické podobenství, kde podle Starého Zákona potrestal Bůh opovážlivost stavitelů slavné věže zmatením jazyků. Filmová interpretace se odehrává v pěti jazycích. V každém příběhu na sebe narážejí dva: v marocké poušti arabština a angličtina, v Kalifornii a Mexiku angličtina a španělština, v Tokiu japonština a znaková řeč. Jazyky jako takové však nejsou zdrojem nedorozumění, slouží spíš jako metafory pro mentální světy, do nichž jsme se zabarikádovali a odkud se bojíme vystoupit. V globální vesnici jsme si sice fyzicky blíž, ale duševně máme k sobě stále daleko.

Babel má na svém kontě již mnoho prestižních ocenění, mezi která patří například:
1) Zlatý Globus za nejlepší filmové drama
2) Zlatá palma z festivalu v Cannes v kategoriích
- nejlepší režie (Alejandro González Iñárritu)
- cena poroty (Alejandro González Iñárritu)
- odborná velká cena (Stephen Mirrione - střih)
3) cena z mezinárodního filmového festivalu v Palm Springs
- režisér roku (Alejandro González Iñárritu)

Hieroglyfy

9. dubna 2007 v 18:58 Egypt
Abeceda,pardon je to anglicky....tady odkaz na slovnik:D http://slovnik.seznam.cz
HIEROGLYPHREPRESENTSPRONOUNCEDHIEROGLYPHREPRESENTSPRONOUNCED
vultureah
(father)
reedi
(filled)
two
reeds
y
(discovery)
arm &
hand
broad a
(car)
quail
chick
oo (too)
or
w (wet)
footb
(boot)
matp
(pedestal)
horned
viper
f
(feel)
owlm
(moon)
watern
(noon)
mouthr
(right)
reed shelterh
(hat)
twisted flaxh!
(ha!)
placentakh
(like Scotch 'loch')
animal's bellych
(like German 'ich')
folded cloths
(saw)
door bolts
(saw)
poolsh
(show)
slope of hillk
(key)
basket
with handle
k
(basket)
jar standg
(go)
loaft
(tap)
tethering ropetj
(church)
handd
(dog)
snakedj
(adjust)

Tvé jméno v hieroglyfech

9. dubna 2007 v 18:56 Egypt
Do rámečku napiš své jméno a ukáže se ti,jak by asi bylo napsáno v hieroglyfech..:o)


Fotečky

6. dubna 2007 v 18:10 Ovečky

Animace

6. dubna 2007 v 18:05 Ovečky