Charakteristika

2. dubna 2007 v 6:41 |  Irský vlkodav
Irský vlkodav je mírný, uvážlivý pes milující svou rodinu, který ale dokáže uhlídat i vaše obydlí. Jenom pouhým jedním hlubokým zavrčením za plotem či dveřmi si zjedná náležitý respekt. A připočteme-li k tomu jeho váhu a výšku... málo kdo by se s ním chtěl utkat.. Ale ve své podstatě je to skutečný dobrák, který bez skutečného důvodu nikdy nezaútočí... Je to "chrt" se vším co k tomu patří: Je jen o mnoho ovladatelnější, chodící zcela "navolno", příjemný společník do zahradních restaurací atd., kde složí své dlouhé tělo a spí.... Pokud ho někdo obtěžuje - většinou se jen sebere odejde o kousek dál...
Irský vlkodavPoužití, uplatnění, způsob držení

V současné době je Irský vlkodav využíván zejména a především jako společník a kamarád lidí, kteří touží mít velkého, nekonfliktního psa, kterého se nebudou bát kamkoli vzít.
Prostor jeho nepopiratelným loveckým vášním dávají někteří majitelé absolvováním běhů - coursingů. Ale popravdě řečeno - naší Daru, zajímá pouze skutečná kořist - bohužel, než nějaká igelitová návnada... ("Za co mě máte?").
Irský vlkodav se stává také velmi početně vystavovaným plemenem. Mohu potvrdit, že příprava na výstavu, je skutečně nesrovnatelně jednodušší než u Afgánského chrta.. Odpadají těžké "nerváky" s koupáním, fénováním a nedej Bože jaké bude počasí!
Ale Irskému vlkodavu, pokud mohu říci z našich zkušeností, je nejlépe:
na procházkách v lese, na zahradě, v bytě nebo prostě kdekoliv, kde je s ním milující páníček a taky u plné misky - tam nás tedy nepotřebuje :-)
Irský vlkodavPéče a zdraví

V oblasti péče a zejména výživy psa je nutné si uvědomit, že se jedná o obří plemeno se specifickými nároky a k tomu je nutné přizpůsobit "krmnou dávku" i časový režim.
Krmit ve štěněčím věku co možná nejčastěji v menších dávkách
Po krmení dodržovat alespoň dvouhodinový klid (někdy to lze skutečně těžce - štěně má chuť si hrát zejména po krmení).
Pravidelně sledovat váhu a celkový "vzhled" - prošlápnuté tlapy, zubní kámen apod.
Používat vysoce stravitelné krmivo. Na trhu je spousta kvalitních granulí (ale podle našeho názoru - by jenom "ty" neměly být jedinou krmnou složkou). Jejich kvalita je vysoká, ale co se krmí jednomu - nemusí vyhovovat druhému. Používat granule určené pro danou věkovou kategorii a hlavně nezapomenout: " Ať si říká, kdo chce co chce - maso je maso...
Takový kus flákoty, to je teprve dobrota ". Přesně jim čteme v těchto případech z očí: " Smrt výrobcům granulované stravy!!! "
Irský vlkodavZdraví

...velmi diskutované téma v oblasti chovu Irských vlkodavů.
V současné době trápí snad všechny majitele velmi nízký věk úmrtnosti. (Bohužel i u nás v ČR se pohybuje v průměru okolo 5ti! let). Podobně jako ostatní obří plemena je i IW náchylný na kardiovasculární onemocnění, jaterní zkraty, torze žaludku, různé druhy zhoubných onemocněních, selhání autoimunity, apod. Odstranění těchto příčin poškození zdraví či umrtí a prodloužení života Irských vlkodavů je "chovatelský běh na dlouhou trať".
V současné době se zabývá nápravou (zapovězení úzké příbuzenské plemenitby; omezení počtu krytí psů, počtu vrhů fen apod.) nový chovatelský řád, který byl po velmi bouřlivých diskuzích odsouhlasen členskou schůzí klubu WDK (Wolfhound Deerhound klub).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 petrik petrik | 2. dubna 2007 v 8:25 | Reagovat

milacku, to je paradni:)...:-***...jen ten konec:'(...doufam, ze nas bude odolnejsi..o:)

2 oveczka oveczka | 2. dubna 2007 v 15:57 | Reagovat

Neboj,ja myslim,ze jo:o)

3 Katka Katka | 8. června 2007 v 19:53 | Reagovat

Ten pejsek je úpa suprovej!!Mám strašně ráda velký plemena,a tenhle je naprosto dokonalej.Toho bych chtěla.

4 amatorypair /oveczka amatorypair /oveczka | Web | 9. června 2007 v 7:03 | Reagovat

Katka: Souhlasim :o)

5 Janysek Janysek | E-mail | Web | 15. června 2007 v 12:09 | Reagovat

Taky by se mi líbil takový pes.:)

6 Pivo Pivo | 4. března 2008 v 20:51 | Reagovat

Koukam ze na kazdejch strankach tvrdi neco jinyho :-) tudle sem cet ze 13 let neni u IV problem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama