Keltské umění

5. dubna 2007 v 16:16

Umění emailerské, šperkařské, kovářské a kovotepecké


Vyjmenovaná umění jsou právě ty oblasti lidské činnosti, ve kterých Keltové vynikali nad svými současníky nejvíce a ve kterých předběhli svou dobu o celá staletí. Jejich techniky byly totiž značne pokrokové a výrobky nanejvýše kvalitní. Na prvním obrázku zde totiž vydíme jakousi sponu, kterážto je vyvedena v poměrně značné kvalitě. Poměrně mne mrzí , že vám nemohu říct moc, přesněji nic, o technologii výroby, jelikož to je má slabá stránka. Uvítal bych proto mail nějakého znalce, případně odborníka, aby tato kapitola mohla být doplněna.
Přesto však můžete zatím mít to štěstí alespoň na příklady keltské tvorby.

Divadlo a literatura

Divadlo

Keltské divadlo je pravděpodobně uměním, které naprosto svým provedením nepřipomíná divadlo dnešní Evropy. Je totiž známo, že Keltové měli sklony k abstrakci a z toho už vyvstává klasické keltské divadelní představení. Pokud je vám známo divadlo japonské, pak vězte, že jistá, byť samozřejmě vzdálená podobnost je zde zachytitelná. Pokud však neznáte japonské divadlo (takových lidí je asi menšina, ale nerad bych se dopustil diskriminace), tak je nutno si povědět, že abstrakce v divadelním umění je dána hlavně tím, že děj, monology a dialogy nejsou hlavním vyjadřovacím prostředkem. Přinejmenším stejně důležité jsou kostýmy, tance a podobné věci.
K ději lze snad ještě poznamenat, že v keltských hrách není zdaleka pravidlem. Pokud se však vyskytuje, je většinou dost složitý a propracovaný.

Literatura

O literatuře máme u Keltů ještě méně zpráv, než o divadle. Víme sice, že Keltové znali písmo, a proto předpokládáme následný rozvoj literárních aktivit, ale nálezy (tedy alespoň ty o kterých vím) k nám zatím příliš štědré nejsou. V podstatě můžeme mluvit pouze o klasických úředních záznamech, což je tedy ovšem "počteníčko".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama