Keltští bohové

5. dubna 2007 v 16:23
Cernunn
Bůh-jelen. Byl nazýván pánem lesa. Měl na hlavě bohaté paroží zdobené zářivými prsteny. Kromě titulu pána lesa byl bohem hojnosti.

Andraste
Keltská bohyně vítězství, uctívaná na Britských ostrovech.

Arawn
Bůh uctívaný na Britských ostrovech včetně Irska. Jako král vládne podsvětí. Někdy se může objevit i v našem světě se smečkou bílých psů. Obracejí se na něj pocestní v nouzi.

Arduinna
Bohyně jezdící na divokém kanci, která bděla nad lesním masivem pohoří Arden.

Arianrhod
Ostrovní bohyně věštců a často je považována za bohyni osudu.

Belinus
Je znám pod jmény Bel nebo Belenus. Šlo o božstvo symbolizující jaro, nový život, a je s jeho jménem spojován i velice významný keltský svátek Beltine. Byl to i ochránce umělců.

Brahn
Je to britský bůh obří postavy, jehož hlava je údajně pohřbená pod White Hill. Šlo původně o hrdinu, který se po smrti stal bohem. Byl uctíván jako ochránce kmenových hranic.

Brighid
Původně se jmenovala Brigancia a proslula jako bohyně ochraňující lidi, kteří jsou v nesnázi. Bohužel s příchodem křesťanství se tato původně keltská bohyně změnila ve světici. Došlo k tomu v Irsku, kde ji sv. Patrick našel v podobě spícího dítěte pod dubem. Založila v městě zvaným Kildare první ženský klášter. Je jí věnován svátek Imbolc (dnešní hromnice).

Ceridwen
Bohyně uctívaná na Britských ostrovech kmenem Britonů, může se zjevovat v podobách staré či mladé ženy. Je spojována s moudrostí.

Ailleach
V irštině toto slovo znamená stařena. Je rovněž známa pod jmény Modrá čarodějka nebo Černá Annis.

Dagda
Kmenový bůh v Irsku. Jeho funkce spočívala v ochraně kmene. Připisovala se mu schopnost ovládat počasí a činit zázraky. V překladu to znamená: Dobrý bůh. Často je představován jako typický bůh druidů, jeho atributem je obrovská železná hůl s níž může zabíjet, ale i křísit mrtvé.

Deiotaros
V doslovném překladu to znamená božský býk. Možná šlo o mytické zvíře Tarvos trigarnos. Tarvos trigarnos je plastika býčka se třemi rohy pocházející z galské oblasti. Deiotaros je zvíře uctívané hlavně Galaty v Malé Asii.

Dispatera
Bůh, od něhož odvozovaly svůj původ všechny galské kmeny. Šlo o velice významného boha.
Epona - Kotyz
Jedná se o bohyni, která byla uctívána v celém keltském světě. Je zobrazována jako jezdkyně na koni a její kůň je proto posvátné zvíře. V západních zemích je známa pod jménem Epona, v Boiohaemu a nejen v něm je známa pod jménem Kotyz. Pokud to trošku znáte v Českém krasu, tak jistě se se již setkali s pojmem Kotýz, je to národní přírodní rezervace, kde kromě paleontologicky a geologicky významných skalních výchozů (kotýské vápence, stopeň PRAG, spodní devon), jsou patrné dvojité valy halštatského hradiště. Je zde i momořádně důležitá tzv. Děravá jeskyně, kde byly učiněny nálezy břidličných tabulek s vyrytými symboly (ne-keltské) a jedná se o vůbec nejstarší projev umění v Čechách, dále zde bylo nalezeno mnoho pazourků. Na nedalekém skalním ostrohu je lokalita Zlatý kůň s Koněpruskými jeskyněmi, i tento název evokuje, že toto místo je významným místem. V jeskyni Nad hájovnou se pravděpodobně v době halštatské konaly rituály.


Esus
Měl mnoho přízvisek, např. krutý Esus, božský dřevorubec, nebeský oráč a podobně. Galové se ho báli a druidové pro něj nechávali pokrmy na stromech. Byl zobrazován jako svalnatý muž se sekyrou.

Grannus
Bůh, který je považován za keltskou obdobu římského boha Apollóna a byl uctíván na území ovládaném Římany od 2. poloviny 1. století př. n. l..

Lug
Toto slovo označovalo zároveň havrana a boha, kterému Galové zasvětili prostřední den léta - první srpen. Byl bohem světla, a proto by se zdálo zvláštním, že takto o značovali havrana s černým peřím. Je to tím, že havrani odlétali každou noc, aby doprovodili slunce na jeho noční pouti, není to nelogické.

Macha
Keltská bohyně uctívaná v Irsku. Zjevuje se v podobě vysoké rudovlasé ženy, která má v některých případech v ruce zrcadlo jako symbol své moci nad dušemi lidí. Nahání hrůzu, ale v některých případech pomáhá potřebným.

Ogmios
Tento bůh byl zobrazován jako stařec s ohnutými zády, s řídkými chomáči vlasů spadajících na ramena. Byl oblečen ve lví kůži, na ramennou mu visel toulec, v pravé ruce měl kyj, v levé luk. Podle legend za ním kráčívala skupina lidí. Ušima byli připoutáni k tenkému zlatému řetězu, který je spojoval s Ogmiovým propíchnutým jazykem. Ogmios byl bůh výřečnosti, "zaklínač" a vládce slov. Přitahoval si lidi pronikavou mocí hlasu. Šípy v toulci označovaly rychlost myšlenky, ostrovtip, pohotové odpovědi a duchaplnost. Bohův věk prozrazoval moudrost. Připomínal, že ten, kdo vládne vypravěčským uměním, má nesmírnou moc.

Rigantona - Rhiannon
Keltská bohyně Irů a Brittonů. Velmi často byla spatřována s koňskou hlavou místo lidské a s hříbětem po boku. Pomáhala ženám a neprávem obviněným lidem.

Sirona - Serena
Bohyně vyskytující se ve dvojici s bohem Grannusem. Byla uctívána jako patronka léčitelů, je doložena především z Pannonie a Norika.

Sucell
Byl ozbrojen dlouhou palicí a každý Gal se s ním setkal v krajině mrtvých. Úder jednou stranou palice přinášel smrt, ale úder druhou stranou mohl oživovat. Sucell byl tedy bohem smrti i vzkříšení.

Tigernonos - Teeger-nonos
Manžel bohyně Rhiannon a na Britských ostrovech a v Irsku byl uznáván jako nejvyšší keltský bůh. Vystupuje v našem světě jako pastýř, je moudrý a ochraňuje pocestné.

Taranis
Pán nebe. Byl schopen sesílat blesky pomocí spirál, které zdobily jeho ramena. Byl pánem nebeského ohně a jeho hněv kněží utišovali uplováním obětí zaživa. Chránil hory a vyvýšená místa, neboť to byly posvátné oblasti. Římané ho srovnávali se svým nejvyšším bohem Jupiterem. U nás se poměrně hojně vyskytují na různých lokalitách tzv. Taranisova kolečka - snad symbol slunce. Později se z tohoto symbolu vyvinul známý tzv. keltský kříž, je to však "mutant" mezi Taranisovým symbolem a klasickým křesťanským křížem. Mnoho lidí jej nosí na krku v domění, že se jedná o čistě keltskou záležitost, opak je pravdou.

Vosegus
Podobně jako Arduinna chránil Vogézy, které se jako všechny hory blížily nebi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 protective protective | Web | 21. června 2015 v 10:53 | Reagovat

online pujcky nová paka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama