Mapa kávy

28. dubna 2007 v 15:44 |  Káva
Plantáže kávovníků se rozprostírají mezi severním a jižním obratníkem, od střední a jižní Ameriky po Afriku, Arábii, Indii až k Indonésii a Oceánii. Malá část kávové produkce se nachází též v Asii. Kávovník vyžaduje teplé a vlhké podnebí.
Chuť kávy je v každé zemi rozdílná. Od slabé kávy po silnou, od drsné až po jemnou, sladkou, kyselou či hořkou. Rozdíly v chutích a vůních jsou způsobeny zejména klimatickými a geografickými podmínkami, ve kterých kávovníky rostou. Jednou z nejznámějších oblastí pěstování kávy je Latinská Amerika. Latinskoamerické plantáže sahají od severního Mexika přes Střední Ameriku až po severní Brazílii. Dvě třetiny celosvětové produkce kávy pocházejí právě z Latinské Ameriky. Oblasti pěstování leží podél horského pásma. Táhnou se od svahů a náhorních plošin Sierra Madre do Guatemaly a dále podél hor Střední Ameriky na jih. Na západě lemují plantáže Kordillery Kolumbie přes Ekvádor, Peru a Bolívii až do Paraguaye. Na východě rostou kávovníky ve vyšších nadmořských výškách Venezuely a Guayany. Nakonec v Brazílii se plantáže rozprostírají jako obrovská síť stále zelených skvrn, kam až oko dohlédne.

Další velkým světadílem, kde můžeme nalézt souvislé, stále zelené pásy keřů s červenými bobulemi, je Afrika. V kolébce kávovníku na západě Afriky, v Etiopii, nalezneme kávu takřka všude. Taktéž se nachází v ostatních tropických státech jako je Keňa, Súdán, Tanzanie, Uganda, Burundi či v Jihoafrické republice. Zajímavou kávu s velkou budoucností najdeme na ostrově Madagaskar.
Na blízkém východě, v dřívější Arábii, můžeme spatřit kávu s jemnou chutí a nepostižitelnou ostrostí. Na jihu Indie pěstují kávu, která byla po několik týdnů vystavena monzunovým větrům a dešti. Nejznámější druhy kávy na světě pochází z Indonézské oblasti, na ostrovech Jáva a Sumatra. V této části světadílu se kávovník pěstuje takřka na všech významnějších ostrovech. A na konec o kousek dále, v Oceánii, ocení znalci havajskou kávu, nejpodivuhodnější kávu na světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama