Mazaný Filip

2. dubna 2007 v 16:08 |  Filmy a seriály

Mazaný Filip - Phil Marlowe

Divadelní hra a později vzniknuvší film byly inspirovány povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Jako správný tvůrce detektivní tvorby si i on stvořil svého rázovitého detektiva Phila Marlowa.
Ten je sice představitelem drsné detektivní školy, ale jeho tvůrce mu do úst vložil nesmírný dar ironie a právě Marlowovy uštěpačné poznámky a sakrastické hlášky tvořily základ původní divadelní hry Mazaný Filip.

Mazaný Filip - parodie, ne komedie

Abychom se vyhnuli nejasnostem, je třeba zdůraznit, že Mazaný Filip je ryzí parodie na detektivní příběhy a gangsterky. Pokud si tedy chcete tento film vychutnat v plné šíři, musíte mít alespoň částečnou představu o původním díle Raymonda Chandlera s Philem Marlowem, stejně jako o hollywoodských trhácích typu Batman nebo Matrix.

Mazaný Filip - z divadla do ateliérů

Chuťovkou celého projektu se stalo hlavně to, že celý Mazaný Filip vznikl v ateliérech. Všechny ulice, temná městská zákoutí, haly a domy byly vystavěny ve filmových studiích, čímž dostal tento snímek neopakovatelnou atmosféru. A především se tady uplatňuje schopnost herců divadla Sklep hrát na hraně naprosté vážnosti a ironického nadhledu.

Mazaný Filip - Hanákovi na tělo

Pro hlavního hrdinu snad není v Čechách lepšího představitele než je Tomáš Hanák. Jeho Marlow je přesně takový, jak ho Chandler načrtl. Sice žádný génius s analytickým mozkem, ale poctivý a čestný detektiv, který občas dělá chyby a občas mu někdo i jednu natáhne. Za svou kořistí jde pomalu, ale neústupně a přitom trousí díky svému suchému humoru jednu slovní perlu za druhou.

Mazaný Filip - sklepácká spanilá jízdá a hosté

Ale i v dalších rolích se skrývají vychytávky, kterými tento film připomíná klasického Limonádového Joea. Výborný je Pavel Liška v netradiční roli uťápnutého Charlieho Browna, který Marlowovi přinese po čase aspoň nějaký případ, gangsteři Macháček, Čtvrtníček a Táborský, kteří jsou tak drsní, až to koutky úst nevydrží, jejich kápo Oldřich Kaiser jako by se v Los Angeles narodil a temný alt a šaty Vilmy Cibulkové přináší přesně tu směs erotična, o kterém nevíte, zda je inspirováno Playboyem nebo pomocí něj Marhoul karikuje všechny hollywoodské krásky.Šílený psychiatr Milana Šteindlera, znuděný černošský Kleplův recepční, Preissova úlisná barmanská etuda a muzikáloví policisté Slovák - Vávra by stáli za vlastní článek, co říkáš, Kide?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hermana de oveja Hermana de oveja | Web | 5. dubna 2007 v 11:59 | Reagovat

nejlepčejší film na světě!!;)

2 oveczka oveczka | 5. dubna 2007 v 15:41 | Reagovat

:D...ze by to byla sestra?

3 sumiko sumiko | Web | 14. září 2007 v 15:58 | Reagovat

Jen co jsem vytáhl paty, hned se mi na ně pověsili...:) a to hodně doslova!!! :D Viděla jsem s Kujou letos o prázkách a místy jsem nestíhala! ;) Mazaný film! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama