Norah Jones

4. dubna 2007 v 10:24 |  Hudba
Geethali Norah Jones Shankar, se narodila ve Spojených Státech (New York), 30. března 1979, slavnému indickému sitáristovi Ravi Shankar a Sue Jones. Norah má ještě nevlastního bratra Shubhendra Shankar a nevlastní sestru Anoushka Shankar. Anoushka se narodila v Anglii (Londýn), 9. června 1981, kde se v současné době věnuje hře na sitár, podobně jako její otec. Norah strávila dětství v Texasu (Dallas), v péči své matky Sue Jones. Oblíbila si "oldies" hudebníky jako Bill Evans či Billie Holiday a další. Doslova prohlásila: "Moje mamka měla set osmi alb Billie Holidayové. Vybrala jsem si svůj oblíbený disk a pouštěla si ho pořád a znovu dokola."
Norah začala nejdříve zpívat v kostelním sboru, brala lekce piána a dokonce krátce vyzkoušela i hru na saxofón. Později navštěvovala Interlochen Arts Camp, High School Booker T. Washington Performing and Visual Arts v Dallasu a následně University of North Texas, kde se věnovala převážně jazzovému piánu. Zde se projevil její talent v plném rozsahu a vyhrála (hned dvakrát, v roce 1996 a 1997) místní 'Best Student Music Awards for Best Jazz Vocalist' a 'Best Original Composition' (1996). V roce 1999 opouští Texas a vrací se do New York City.
Norah Jones Norah Jones v začátcích spolupracovala s mnoha hudebníky a skupinami. Mezi nimi i například s Wax Poetic and the Peter Malick Group (trip-hopová skupina). Často se objevovala po boku kytaristy Charlie Hunter. V září roku 2001 se podílela na duetu s americkým rapperem André 3000 (narozen jako André Lauren Benjamin) na nahrávce 'Speakerboxxx/The Love Below', hip hopové kapely OutKast (vyšlo v roce 2003). Vokální projev Jonesové byl často srovnáván s výkony zpěvaček Billie Holiday a Niny Simone, stejně tak oslavovány byly její vlohy pro jazzové piáno. 19. ledna 2003 se jako host zúčastnila pořadu 'Marian McPartland's Piano Jazz' v rádiu NPR (National Public Radio, Spojené Státy), kde zazpívala dvě jazzové písně "September in the Rain" a "I Can't Get Started". V roce 2004 a 2005 vystoupila na festivalu 'New Orleans Jazz Festival'
První dlouhohrající album "Come Away With Me", debutovalo v únoru 2002 a prakticky ihned se proslavilo svým pestrým žánrovým mícháním vyzrálého, akustického popu se soulem a country. Singlová píseň "Don't Know Why" okupovala první místo žebříčku v národním U.S. Billboard 200. Ještě během roku 2002 si Norah zazpívala a zahrála na piáno skladbu "Nearness of You" ve filmu 'Two Weeks Notice'. Po obrovské úspěchu debutového alba následovalo turné po Asii, Americe, Evropě a Austrálii s Handsome Band. Pravidelně vyprodané koncerty a pozitivní kritiky, to byl výsledek prvního turné Norah Jones.
Norah Jones Úspěchy v podobě různých ocenění na sebe nenechaly dlouho čekat a Norah si z 'Grammy Awards 2003' odnesla vítězství hned v několika kategoriích - "Record of the Year", "Album of the Year", "Song of the Year", "Best New Artist" a další ceny získalo samotné album "Come Away With Me", včetně singlu "Don't Know Why", který se mimochodem objevil v jedné epizodě, populárního amerického pořadu pro předškolní děti s názvem 'Sesame Street'. Album "Come Away With Me" získalo ve Spojených Státech 10x platinové ohodnocení a celosvětově se prodalo na 20 miliónů kopií!
Norah neusnula na vavřínech a pilně koncertuje - např. ve slavné, kultovní hale Hammersmith Apollo v Londýně, 23. dubna 2003. O rok později, přesně 9. února 2004 vychází, opět u labelu Blue Note Records, druhé plnohodnotné album pod názvem "Feels Like Home". Druhá nahrávka s sebou přinesla několik změn a především nové vlivy v podobě country, čímž se vzdálilo měkkým, jazzovým náladám debutové desky. Během prvního týdne od vydání alba, se prodalo několik miliónů kopií, což katapultovalo "Feels Like Home" na pozici nejlépe se prodávající nahrávky v historii labelu Blue Note Records. Norah a Handsome Band opět vyrazili na celosvětové turné, během kterého se ke skupině přidala Daru Oda (vedlejší zpěvy, později flétna). Uznávaný magazín 'Time' uvedl Norah Jones mezi nejvlivnější lidi roku 2004!
'Grammy Awards 2005' znamenalo pro Norah výhru ve třech nominacích např. - "Record of the Year" či "Best Pop Collaboration with Vocals" - díky spolupráci se zpěvákem Ray Charles v písni "Here We Go Again". Z dalších ocenění např. "Nejlepší ženská popová zpěvačka" za skadbu "Sunrise". Ještě během tohoto roku se objevila na stejnojmenné nahrávce filadelfského zpěváka a kytaristy Amos Lee. Alba "Feels Like Home" se celosvětově prodalo 11 miliónů kopií a dosáhlo 4x na platinovou desku ve Spojených Státech.
Norah Jones Rok 2005 přinesl, mimo jiného, také spolupráci na nahrávce "In Your Honor" s grungeovou legendou Dave Grohl (bubeník Nirvany) a jeho skupinou Foo Fighters. Duet Norah a Davea v písni "Virginia Moon" se zasloužil o nominaci v kategorii "Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocal" v roce 2006.
V roce 2006, Screen International přicházejí se zprávou, že se Norah Jones objeví ve filmu šhanghajského režiséra Wong Kai-wai pod názvem 'My Blueberry Nights'.
Třetí album Norah Jones, vydali Blue Note Records 30. ledna 2007, pod názvem "Not Too Late". To se na trhu prodává hned v několika verzích (např. cd+dvd deluxe edition) s rozdílným designem, písněmi navíc či dvd .

Obrázky:o)

ODKAZY:

DISKOGRAFIE
2007 Not Too Late
1. Wish I Could 4:18
2. Sinkin' Soon 4:38
3. The Sun Doesn't Like You 2:59
4. Until The End 3:56
5. Not My Friend 2:54
6. Thinking About You 3:20
7. Broken 3:21
8. My Dear Country 3:25
9. Wake Me Up 2:46
10. Be My Somebody 3:36
11. Little Room 2:44
12. Rosie's Lullaby 3:56
13. Not Too Late 3:31
2004 Feels Like Home
 1. Sunrise
 2. What Am I to You?
 3. Those Sweet Words
 4. Carnival Town
 5. In the Morning
 6. Be Here to Love Me
 7. Creepin' In
 8. Toes
 9. Humble Me
 10. Above Ground
 11. The Long Way Home
 12. The Prettiest Thing
 13. Don't Miss You at All
2002 Come Away With Me
 1. Don't Know Why
 2. Seven Years
 3. Cold, Cold Heart
 4. Feelin' the Same Way
 5. Come Away With Me
 6. Shoot the Moon
 7. Turn Me On
 8. Lonestar
 9. I've Got to See You Again
 10. Painter Song
 11. One Flight Down
 12. Nightingale
 13. The Long Day Is Over
 14. The Nearness of You
2001 First Sessions
 1. Don't Know Why
 2. Come Away with Me
 3. Something Is Calling You
 4. Turn Me On
 5. Lonestar
 6. Peace
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama